Małe kuchnie w blokach często powodują sporo problemów w ich aranżacji. Gdy również stoisz przed takim wyzwaniem, poznaj porady, dzięki którym dowiesz się, jak krok po kroku zaaranżować wnętrze tak, aby odpowiadało Twoim wymaganiom!
Krok pierwszy – projektowanie małej kuchni w bloku
Rozpoczynając prace w kuchni w bloku, warto posiłkować się projektem wnętrza. Za jego pomocą można łatwiej podjąć kluczowe decyzje i opracować przestrzeń tak, aby była ona atrakcyjna wizualnie i funkcjonalna.
Obecnie do dyspozycji jest szeroka gama programów, które pozwalają na urządzenie kuchni w bloku. Są to także programy darmowe, które można pobrać na swój komputer i zainstalować lub skorzystać z nich bezpośrednio na stronach WWW.
Projektując wnętrze swojej kuchni, warto zwrócić uwagę na:
- Styl aranżacji – do dyspozycji jest wiele pomysłów na wnętrze. Warto sprawdzić inspiracje na blogach i w serwisach społecznościowych online, gdzie można znaleźć mnóstwo ciekawych materiałów, mebli i dekoracji.
- Podłączenia mediów – wody, kanalizacji, prądu i gazu. W razie potrzeby można je zmienić, ale związane jest to z dodatkowymi kosztami.
- Rozstawienie AGD – właściwie rozmieszczone pozwala na łatwy dostęp.
- Wyspy i półwyspy kuchenne – za ich pomocą można powiększyć przestrzeń do przechowywania, uzyskać dodatkowy blat, miejsce do siedzenia. Sprawdzą się także w małym aneksie kuchennym.
Krok drugi – wybór materiałów wykończeniowych
Planując wystrój kuchni w bloku, należy uwzględnić materiały wykończeniowe. W niewielkiej kuchni można zastosować wiele różnych rozwiązań, jednak warto pamiętać o tym, by skupić się na optycznym powiększeniu wnętrza.
Najlepiej małą kuchnię zaplanować z naciskiem na jasne kolory, ponieważ pozwalają one na dodanie wnętrzu przestrzeni. Na podłogę najczęściej wybierane są płytki ceramiczne lub panele winylowe, które odporne są na wilgoć. Natomiast ściany wykańcza się tynkami. Nad blatem kuchennym można wykonać pas z płytek, zamontować szkło hartowane lub wykonać podwyższoną zabudowę blatu kamiennego.
Warto pamiętać o tym, by materiały współgrały z obranym stylem aranżacji wnętrza, wybranymi meblami oraz z resztą mieszkania, tworząc spójny wystrój.
Krok trzeci – zakup mebli kuchennych
W małej kuchni bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiednich mebli kuchennych. Tutaj opcje są dwie – kupno mebli gotowych ze sklepu lub zamówienie ich na wymiar w zakładzie stolarskim.
Gdy uda się dobrać gotowe meble do wymiarów wnętrza, można sporo zaoszczędzić. Z kolei wtedy, gdy celem jest indywidualne dopasowanie umeblowania, najlepszą opcją będzie zabudowa kuchenna na zamówienie. Wybierając meble na wymiar, trzeba jednak pamiętać o tym, że czas ich wykonania może wynieść nawet parę miesięcy.
W nowoczesnych kuchniach zwykle dominuje biel w postaci wykończonych na wysoki połysk płyt meblowych, natomiast w klasycznych wnętrzach jest to matowe drewno. Jako blat można wybrać płyty MDF, drewno naturalne, kamień lub też konglomerat z kamienia.
Nie można zapominać o odpowiednim dobraniu wyposażenia szafek i szuflad, aby można było wygodnie z nich korzystać.
Krok czwarty – dekoracja wnętrza
Aby aranżacja bardzo małej kuchni w bloku była pełna, nie można zapominać także o wybraniu do niej odpowiednich dekoracji. Nie warto jednak przesadzać z ich liczbą, ponieważ można wtedy przeładować wnętrze.
Dekoracje powinny być dostosowane do stylu aranżacji wnętrza i jednocześnie mogą one pełnić funkcję praktyczną. Warto pomyśleć o zamontowaniu osłon okiennych, na przykład rolet rzymskich, wykorzystaniu desek do krojenia jako elementu dekoracji czy też umieszczeniu pod ręką kubków na napoje. Ciekawym rozwiązaniem może być także reling kuchenny, na którym można podwiesić różne akcesoria.